Dla dłużnika - Komornik Sądowy Karolina Trykacz-Wnuk

Czy jesteś dłużnikiem?

DŁUŻNIK to osoba przeciwko której prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Jest obowiązany do spełnienia na rzecz wierzyciela określonego w tytule wykonawczym świadczenia pieniężnego lub niepieniężnego.

TYTUŁ WYKONAWCZY to tytuł egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności. Tytułem egzekucyjnym może być: orzeczenie sądu, referendarza sądowego, ugoda zawarta przed sądem (wszystkie tytuły wymienia art. 777 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r.- Kodeks postępowania cywilnego, dalszej kpc). Treść klauzuli określa zaś rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności z dnia 6 sierpnia 2014 r. (Dz.U. 2014 poz. 1092 ze zm.)

Na podstawie wniosku wierzyciela zaopatrzonego w tytuł wykonawczy, komornik jest obowiązany dokonać wszelkich przewidzianych prawem czynności, by doprowadzić do wypełnienia określonego w tym tytule obowiązku. Komornik nie ma prawa badania zasadności ani wymagalności  tego obowiązku (zob. art. 804 kpc) . To, jakie zdarzenia spowodowały wydanie tytułu wykonawczego, a tym samym czego dotyczą egzekwowane należności przez wierzyciela, nie są komornikowi ujawniane. Komornik zna jedynie sygnaturę akt sprawy sądowej. Tylko tam dłużnik może dowiedzieć się na podstawie jakich zdarzeń, jakiej dokumentacji, wydano rozstrzygnięcie.

Wniosek wierzyciela umożliwia prowadzenie postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi według wszystkich dopuszczalnych sposobów egzekucji. W przypadku wniosku o egzekucję z nieruchomości- musi być skonkretyzowany i jasno wskazywać nieruchomość.  Wierzyciel natomiast ma prawo do ograniczenia egzekucji tylko do wybranych sposobów- bo to on jest decydentem zainicjowanego postępowania.

Dłużnik musi pamiętać, że zgodnie z art. 770 kpc to on PONOSI KOSZTY EGZEKUCJI, które ściąga się wraz z egzekwowanym roszczeniem. Zatem, im dłużej trwa postępowanie i im więcej czynności w jego ramach musi podjąć komornik, tym koszty egzekucji są wyższe.

Osoba, która dowiedziała się, że prowadzone jest przeciwko niej postępowanie egzekucyjne (np. od pracodawcy czy pracownika swojego banku), powinna JAK NAJSZYBCIEJ SKONTAKTOWAĆ SIĘ Z KOMORNIKIEM.

Ponadto dłużnik POWINIEN STAWIĆ SIĘ NA KAŻDE WEZWANIE KOMORNIKA (doręczone przez pocztę, pozostawione w skrzynce dłużnika przez uprawnionego pracownika kancelarii, a nawet telefoniczne). Jeżeli dłużnik nie może przybyć osobiście do kancelarii, powinien wysłać listem poleconym do komornika oświadczenie o posiadanym majątku (do pobrania – wzory pism). Dłużnik ma obowiązek udzielenia komornikowi zgodnych z prawdą wyjaśnień dotyczących składników swojego majątku, jak również powiadamiania komornika o każdej zmianie miejsca swojego pobytu trwającego dłużej niż miesiąc. Należy pamiętać, że za nieuzasadnioną odmowę udzielenia wyjaśnień, udzielanie wyjaśnień świadomie fałszywych lub niedopełnienie obowiązku powiadomienia o zmianie miejsca zamieszkania na dłużnika może zostać nałożona GRZYWNA.

Egzekwowane na rzecz wierzyciela roszczenie wraz z kosztami egzekucyjnymi należy wpłacić na rachunek bankowy komornika:

40 1600 1462 1837 2456 5000 0001 Bank BGŻ BNP Paribas SA

pamiętając o podaniu w tytule przelewu SYGNATURY SPRAWY w postępowaniu egzekucyjnym, do której przekazywana jest należność (wskazywana najczęściej w lewym, górnym rogu pism komornika – Km, Kms, Kmp, Gkm ). Wpłatę można uiścić również w kasie kancelarii w Olsztynie, ul. Wyzwolenia 16 lok.2- czynnej w poniedziałek od godziny 8.00-17.30, od wtorku do czwartku w godzinach 7.30-15.30 zaś w piątek w godz. 7.30- 14.00

Zapłata całości egzekwowanej należności (wraz z kosztami egzekucyjnymi) powoduje wygaśnięcie zobowiązania. POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE ULEGA ZAKOŃCZENIU, zaś wszystkie dokonane przez komornika czynności egzekucyjne ulegają uchyleniu (np. uchylenie zajęcia pojazdu mechanicznego, rachunków bankowych, wynagrodzenia, wierzytelności czy innych praw). Komornik pozostawia w swoim archiwum, we właściwych aktach sprawy, tytuł wykonawczy, czyniąc tym samym niemożliwym ponowne złożenie przez wierzyciela wniosku o egzekucję spełnionego już przez dłużnika zobowiązania.

Jeżeli dłużnik nie uiścił całej należności, o którą prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, wraz z kosztami egzekucyjnymi, musi liczyć się z tym, że komornik zastosuje przeciwko niemu WSZELKIE SPOSOBY EGZEKUCJI uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego.