Dla wierzyciela - Komornik Sądowy Karolina Trykacz-Wnuk

Czy jesteś wierzycielem?

WIERZYCIEL to osoba, na rzecz której prowadzona jest egzekucja. To on decyduje- czy i w jakim zakresie komornik ma prowadzić egzekucję przeciwko dłużnikowi.

Jak wygląda dochodzenie wierzytelności od dłużnika w polskim systemie prawnym?

Otóż jeśli dłużnik nie chce dobrowolnie spłacić zobowiązania, to wierzyciel będzie musiał skorzystać z systemu dochodzenia wierzytelności. W Polsce, na ten system składają się 2 etapy:

  • Pierwszy etap, w którym uzyskuje się tytuł egzekucyjny,
  • Drugi etap, w którym uzyskuje się tytuł wykonawczy.

W czasie pierwszego etapu celem wierzyciela jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego. Tytuł egzekucyjny to dokument, który stwierdza, że zobowiązanie dłużnika w ogóle istnieje oraz określa jego wysokość i zasady płatności. Tytułem egzekucyjnym może być np. wyrok sądu cywilnego, nakaz zapłaty albo akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji. Listę tytułów egzekucyjnych zawiera  art. 777 § 1 kpc.

Mając tytuł egzekucyjny, można przejść do drugiego etapu. Samo posiadanie tytułu egzekucyjnego nie oznacza bowiem, że już można go złożyć do komornika. By móc ściągnąć dług trzeba jeszcze uzupełnić ten tytuł egzekucyjny w tzw. klauzulę wykonalności. Klauzulę wykonalności nadaje właściwy sąd. Klauzula jest aktem, stwierdzającym, że tytuł egzekucyjny nadaje się do wykonania i wskutek czego wszelkie urzędy lub osoby, których może dotyczyć, obowiązane są podporządkować mu się i udzielić pomocy przy jego realizacji. Treść klauzuli wykonalności określa rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności z dnia 6 sierpnia 2014 r. (Dz.U. 2014 poz. 1092 ze zm.)

Tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności nosi nazwę tytułu wykonawczego. Dopiero posiadanie tytułu wykonawczego pozwala na skierowanie sprawy do komornika.

Aby dochodzić swoich roszczeń przez komornika, wierzyciel musi złożyć:

  1. ORYGINAŁ TYTUŁU EGZEKUCYJNEGO ze znajdującą się na nim KLAUZULĄ WYKONALNOŚCI.
  2. WNIOSEK O WSZCZĘCIE EGZEKUCJI (formularz wniosku do pobrania: wzory pism).

Wniosek o wszczęcie egzekucji powinien być czytelny, zawierać datę, miejsce sporządzenia, wskazanie komornika, do którego jest kierowany, imię i nazwisko (lub nazwę) oraz adres zamieszkania (lub siedziby) wierzyciela. Warto podać swój numer telefonu oraz adres e-mail. Osoba, która dochodzi należności w sprawach pracowniczych powinna wskazać swoje NIP i dane urzędu skarbowego. Wniosek o wszczęcie egzekucji musi być czytelnie podpisany. Jeżeli wierzycielem jest osoba prawna, należy dołączyć do wniosku dokument, z którego wynika prawo do jej reprezentowania przez osoby podpisane pod wnioskiem.

Wierzyciel jest obowiązany we wniosku wskazać imię i nazwisko (lub nazwę) dłużnika, jego adres zamieszkania (lub siedziby). Warto wskazać wszystkie znane dane identyfikujące, co może usprawnić etap poszukiwań majątku (w przypadku osoby fizycznej – PESEL, numer dowodu osobistego, imiona rodziców, datę urodzenia, NIP; zaś w przypadku osoby prawnej – numer NIP, REGON, KRS).

Wierzyciel powinien, czy to od razu we wniosku egzekucyjnym, czy w uzupełnieniu wnioski, określić sposób przekazywania wyegzekwowanych przez komornika kwot, czy zwracanych zaliczek: przelew lub przekaz pieniężny. Zalecane jest wskazanie numeru rachunku bankowego, co usprawnia szybkość operacji finansowych.

We wniosku o wszczęcie egzekucji wierzyciel musi wskazać świadczenie, które ma być przez dłużnika spełnione. Sam wniosek umożliwia prowadzenie postępowania egzekucyjnego według wszystkich sposobów egzekucji za wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. W tym przypadku wniosek musi być skonkretyzowany i jasno wskazywać nieruchomość.  Wierzyciel natomiast ma prawo do ograniczenia egzekucję tylko do wybranych sposobów- bo to on jest decydentem zainicjowanego postępowania.

Świadczenie to obowiązek określonego zachowania się dłużnika względem wierzyciela, polegające na działaniu albo zaniechaniu działania. Najczęściej jest to świadczenie pieniężne, polegające na zapłacie określonej kwoty. Wierzyciel powinien określić kwotę należności głównej, która ma być egzekwowana i zaznaczyć czy łącznie z odsetkami (o ile sąd tak postanowił w tytule egzekucyjnym), a także wskazać czy mają być egzekwowane również koszty procesu. Ich wyliczenie przez wierzyciela jest zawsze przez komornika weryfikowane. Wskazane kwoty nie mogą być wyższe niż zasądzone.

Co w sytuacji przedawnionego roszczenia?

Od 21 sierpnia 2019 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące badania przez komorników terminów przedawnienia roszczenia w postępowaniu egzekucyjnym. Zgodnie z brzmieniem §2 art. 804 kpc : „Jeżeli z treści tytułu wykonawczego wynika, że termin przedawnienia dochodzonego roszczenia upłynął, a wierzyciel nie przedłożył dokumentu, o którym mowa w art. 797 § 11, organ egzekucyjny odmawia wszczęcia egzekucji”. Tym samym, komornik zbada przedawnienie z urzędu.